Mi a pellet?
A fapellet amerikai találmány, az 1920-as években kezdett a technológia terjedni az USA-ban és Kanadában. A "folyékony fának" nevezett pelletet kb 20–25 évvel ezelőtt fejlesztették ki német nyelvterületen és Skandináviában.
A tüzeléstechnikában egyre inkább terjed .
A pellet 100 %-ban természetes alapanyagokból készülő, 6 mm átmérőjű granulátum, leginkább a nyúltáphoz hasonló formájú anyag. Fűrészporból és faforgácsokból préselik össze nagy nyomáson. ami a hazai erdő- és mezőgazdaságból, ill. a
Kötőanyagként a fában természetes anyagként megtalálható lignin szolgál.
A pellet égése során mindössze annyi szén-dioxidot bocsát ki, amennyit a fa élete során beszívott (szén-dioxid semleges), így globálisan nem növeli a levegőben található káros anyagokat, valamint nem segíti elő az üvegházhatást. Megújuló energiaforrásként nem fenyeget az a veszély, hogy esetleg elfogy, szemben a fosszilis energiaforrásokkal, míg a kőolaj-, gáz- és szénkészleteink végesek, a szállításuk, ill. áraik külföldtől függnek, addig a fa hazai és állandó megújuló tüzelőanyag. Ezzel egy potenciálisan korlátlan energiaforrás áll rendelkezésre.
Égetésük ún. pelletkazánokban lehetséges
Tehát:
A pelletfűtés azért környezetbarátabb a fafűtésnél, mert újrahasznosított alapanyagot használ. A pellet nedvességtartalma 10%-nyi a fa 40%-ával szemben. Ezért hatásfoka jobb a tűzifánál. A szabályozott égés miatt a károsanyag kibocsátása is alacsonyabb.
Amennyiben fontos Önnek a környezetvédelem, a kényelem, a precizitás, a megbízhatóság, a hatékonyság, valamint a pénzére is odafigyel, akkor legjobban teszi, ha a pelletfűtést választja!
Éves tüzelőanyag-szükséglet tonnában = épület hőigénye kW-ban x 0,4 (1m3 pellet = 650 kg)